10 травня 2022, в 16:29
Спроможні міста: регуляторна політика та економічний розвиток в умовах війни

Понад два місяці українська економіка зазнає шокового удару через війну. Міжнародний Валютний Фонд прогнозує 35% падіння ВВП у 2022-ому, а в українському уряді вказують, що падіння можливе до 50% ВВП.

Програма «Transparent cities/Прозорі міста» із експертами аналітично-адвокаційного центру «Львівський регуляторний хаб» оцінили актуальні економічні виклики та роль регуляторної політики у їх вирішенні, а також надали органам місцевого самоврядування рекомендації для підтримки бізнесу в умовах воєнного стану та на час післявоєнної відбудови.

Регуляторна політика — це напрям державної політики, який регулює господарські відносини між державними органами (наприклад, органами місцевого самоврядування) та суб'єктами господарювання (бізнесом).

За результатами рейтингувань прозорості і підзвітності міст, у 2021 році сфери інвестицій та економічного розвитку показали сталий розвиток. Найвищі сходинки з цього показника у прозорості здобули Маріуполь, Львів, Тернопіль, Дніпро, Біла Церква, Коломия та Миколаїв. У підзвітності лідерами стали Львів та Маріуполь.

Протягом 2021 року багато міських рад активно допомагали бізнесам. Наприклад, в таких форматах:

  • грошова допомога для сплати податків тим, хто призупинив діяльність через карантин;
  • часткове відшкодування коштів на РРО; конкурси на найкращу бізнес-ідею (стартап);
  • конкурси для визначення найкращих підприємців у різних категоріях; поширення історій успіху підприємців (як-от у Краматорську);
  • форуми для підтримки жінок, які хочуть чи вже займаються підприємництвом.

Зараз, навіть попри кризу та війну, бізнес продовжує працювати. Підприємства з прифронтових регіонів переїжджають в західні та центральні області, а логістика поставок стрімко переорієнтовується на порти країн ЄС. Станом на середину квітня лише 26% представників малого бізнесу досі не відновили роботу, хоча за місяць до того цей показник становив 42%.

Більш підготовленими і спроможними залишаються ті громади, що стало розвивали інвестиційну привабливість і впроваджували прозорі та зрозумілі процедури для підприємництва. Наприклад, Львів, що був у трійці лідерів сфери «Інвестиції та економічний розвиток», станом на 22 березня допомагає у переведенні 45 підприємств. У Коломиї організували «банк вільних площ та приміщень» спеціально для бізнесу, який евакуйовується із небезпечних територій.

Водночас для сталого економічного розвитку нині є кілька викликів.

Бюджетний дефіцит та поява великої кількості потреб забезпечення (підтримка армії та переселенців)

Міські бюджети не спроможні на повну фінансувати програми розвитку підприємництва, бізнес-інкубатори чи інші платформи, що допомагають розвивати бізнес.

Публікації кредитних рейтингів міст можуть скасовуватись чи відкладатись

Рейтингова оцінка підв’язана під загальноукраїнську ситуацію і бізнес-клімат в регіоні, водночас міські та державні боргові зобов’язання зростають. А отже, міста не захочуть замовляти відповідні дослідження чи публікувати результати наявних.

Закритий Портал відкритих даних

На ньому публікувалася інформація про об’єкти/проєкти, які міська влада пропонує для інвестування. Сайти міських рад в прифронтових зонах часто не працюють, або перебувають під постійними кібератаками.

Можливі ухилення органів влади від дотримання законодавства

Зараз у Верховній Раді України напрацьовують законодавство, що може дозволити органам місцевого самоврядування та військово-цивільним адміністраціям не виконувати норми законодавства у сфері регуляторної політики на період дії воєнного стану.

Обмеження та зміни роботи міських рад

Доступ громадян до засідань обмежується через безпекові причини, а там, де міські ради перейшли на формат онлайн-засідань, вони часто не транслюються та/або не анонсуються належним чином. Це зменшує можливості контролю громадськістю процесу прийняття рішень на місцях та спричиняє інші ризики.

Попри реалії війни, держава підтримує бізнес. Серед заходів, які сприяють роботі та відновленню діяльності підприємств — зміни в системі оподаткування, пряма підтримка через платформу «Дія», розширені кредитні можливості для українських підприємців, спрощені процедури для сертифікації насіння та реєстрації сільськогосподарської техніки, запуск платформи для релокації підприємств, програми підтримки бізнесу та допомога у працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб від обласних військових адміністрацій.

Програма зібрала головні рекомендації для органів місцевого самоврядування:

  • Підтримка локального бізнесу: надання субсидій, безпосереднє замовлення товарів та послуг, кредитна підтримка тощо.
  • Підтримка релокованих малих і середніх підприємств: фінансові дотації, допомога з логістикою, надання виробничих потужностей та земельних ділянок через платформу для релокації.
  • Блокування співпраці і партнерства із російськими та білоруськими підприємствами.
  • Дотримання вимог індикаторів сфери «Інвестиції та економічний розвиток» методологій прозорості та підзвітності програми «Transparent cities/Прозорі міста».

У випадку довготривалої російської агресії прозорість та підзвітність роботи міських рад буде послаблюватися. Проте містам варто продовжувати пошуки нових рішень задля збереження досягнень та якомога більш стабільного функціонування міст. Адже від рівня прозорості та підзвітності залежить рівень корупції й ефективність роботи органів місцевого самоврядування.