08 вересня 2021, в 11:33
Як підготувати проєкт для громадського бюджету – 5 порад

Громадський бюджет – це можливість змінити своє місто чи громаду, за бюджетні кошти.

Проте, окрім великого прагнення до змін, потрібно добре поміркувати над потребами містян, придумати ідею й попрацювати над планом реалізації своєї пропозиції – проєктом для громадського бюджету.

Регіональна координаторка програми “Transparent cities/Прозорі міста” Тетяна Романова ділиться порадами, як розробити успішний проєкт. З 2015 року Тетяна — тренерка та експертка з впровадження та розвитку бюджету участі в громадах, а також членкиня робочої групи з реалізації бюджету участі в Чернігові.

Отже, які 5 простих порад допоможуть зробити ваш проєкт Громадського бюджету потужним та конкурентоспроможним? Ділимося!

 1. Зробіть попередній аналіз вашої ідеї на життєздатність. Кожен проєкт починається з ідеї. Якщо у вас є ідея, вважайте, ви вже на півшляху до успіху. Але перед тим, як почати готувати проєкт, рекомендую відповісти собі на такі запитання:
  - Які ресурси для реалізації проєкту наявні (наприклад, вільна земельна ділянка на балансі міськради, територія у дворі багатоповерхівки, приміщення для проведення освітніх заходів, профільні експерти чи тренери тощо)?
  - Чи було реалізовано подібні ідеї у вашому або в інших містах (поцікавтесь прикладами реалізації задля якіснішого розуміння проблеми, яку хочете вирішити)?
  - Чи має ця ідея підтримку у людей (певної спільноти, мешканців багатоповерхового будинку тощо)?
  - Які можуть виникнути проблеми під час реалізації проєкту (визначте ризики та будьте готові запропонувати розв'язання проблем в ході реалізації)?
 2. Шукайте партнерів. Для успіху вашого проєкту може знадобитися підтримка потенційно зацікавлених сторін. Шукайте можливих партнерів в громадському, державному секторі чи бізнесі.
 3. Звертайтеся за консультаціями. У разі перемоги проєкту, ви часто будете контактувати з профільним управлінням міської ради, який буде безпосередньо займатись реалізацією вашого проєкту. Тож, радимо вже перед написанням проєкту познайомитись та проконсультуватись з представниками профільного управління/відділу у вашому місті. Їхні поради можуть спростити підготовку заявки та допоможуть уникнути помилок.
 4. Пишіть проєкт чітко, конкретно та аргументовано. Візуалізуйте. Будь-які картинки, макети, інфографіки, відео та інша візуалізація дуже полегшить розуміння та сприйняття вашого проєкту. Якщо ви хочете поставити майданчик у дворі – зробіть схематичну картинку, де буде зрозуміло, які там будуть конструкції, якого розміру та на якому місці буде розміщено. Таким чином ви уникнете розчарування, коли за вашим проєктом з’явиться зовсім інший майданчик, не такий, як ви планували. Також візуалізація дуже актуальна буде під час проведення інформаційної кампанії по вашому проєкту. При написанні заявки використовуйте цифрові показники, аргументуючи актуальність своєї ідеї. Використовуйте при можливості інфографіки та таблиці. Комунікуйте простими, зрозумілими для великої аудиторії словами, не використовуйте складні терміни та абревіатури. Гарний спосіб перевірити, наскільки ви зрозуміло описали свою ідею – дати почитати її комусь, хто дуже далекий від теми й раніше не чув про неї. Якщо людина, прочитавши, зрозуміє суть – ви все зробили правильно.
 5. Підготуйте план інформаційної кампанії вашого проєкту. Вже на етапі підготовки заявки ви маєте розуміти, як зможете донести інформацію про проєкт та залучити до його підтримки якомога більше людей. В першу чергу продумайте канали комунікації, методи інформування та залучення. Цей етап є найважливішим. Без успішної інформаційної кампанії гарний проєкт може залишитись лише гарним проєктом на папері та не мати можливості реалізації.