22 травня 2025, в 12:56
Прозорість як фундамент стійкості: головні уроки для міст з Рейтингу 2024

19 травня програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine презентувала результати Рейтингу прозорості міст під час повномасштабної війни. Аналітики оцінили 100 муніципалітетів з 21 області України за 70 критеріями.

У 2024 році прозорими стали 5 міст. В трійку лідерів, перше з початку повномасштабного вторгнення, потрапили Чернівці, Вінниця та Луцьк. Лідери 2023 року – Мукачево та Львів – посіли четверте та п’яте місце відповідно. Статус «частково прозорих» отримали 22 міста, решта 72 залишись у категорії «непрозорі».

Саме відкритість у кризові періоди забезпечує містам опору, а системні рішення, напрацьовані ще до повномасштабного вторгнення, дозволяють швидше адаптуватись до нових умов. Про це говорили у межах презентації Рейтингу прозорості.

«Навіть в умовах повномасштабної війни прозорість має велике значення. Як показує досвід програми і досвід взаємодії з нашими західними партнерами — донори охочіше допомагають тим, хто є більш прозорим і більш зрозумілим. Прозорість і відкритість для мене це також і про рух до Європи. Звісно є критики, які скажуть, що стільки відкритої інформації, скільки є в Україні, в Європі немає, але й такої кількості викликів, перед якими стоїть Україна, в Європі теж немає», — зазначив виконавчий директор ТІ Ukraine Андрій Боровик.

Середній рівень прозорості 100 міст – 41,6%. Серед виокремлених програмою сфер найбільше повних виконань міста продемонстрували в індикаторах, пов’язаних з відкритістю (43,6%), взаємодією з громадськістю (41,7%) та реагуванням на виклики війни (39,6%). Найбільше оцінок «не виконується» – у сферах послуг громадянам (67%), комунального майна та землі (61,1%), кадрової політики та доброчесності (60,3%).

«Наші багаторічні оцінювання демонструють: ключовим фактором успіху для міст є послідовна й постійна робота над прозорістю. Важливо, щоб міста аналізували свої потреби, швидко реагували на виклики, шукали та залучали ресурси, де це можливо, і впроваджували прозорість як невід’ємну частину внутрішньої культури. Це неможливо без політичної волі та відповідального лідерства», — зазначила заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

А під час дискусії очільники міст поділилися власним досвідом побудови довіри до влади та налаштування прозорості. Регіна Харченко, очільниця Запоріжжя, наголосила: «Прозорість — це більше філософія. Це те, що має бути в фундаменті. Якщо її немає в голові — не буде на папері, не буде і в діях».

За її словами, Рейтинг прозорості став орієнтиром для міста: ще з початку 2024 року її команда аналізувала критерії та системно вибудовувала нові процеси – від щомісячного збору інформації з комунальних підприємств до перезапуску громадських рад.

Роман Клічук підтвердив, що і для Чернівців Рейтинг став додатковою мотивацією до змін. Під час дискусії міський голова розповів, що в міській раді проаналізували  вимоги ТІ Ukraine до прозорості, опісля сформулювали «накази з попередженнями, що необхідно виконати. І ось результат».

Під час розмови спікери підтвердили висновки аналітиків, що найбільше прозорість міста залежить від політичної волі очільника.

«Політична воля дійсно важлива. Це не ефемерне поняття, це конкретна людина, яка або хоче, або не хоче приділяти цьому увагу, бо вважає, що є інші пріоритети», — зазначив Андрій Боровик.

«Все залежить від політичної волі і від команди місцевої влади. Якщо є розуміння що необхідно робити, то це і робиться», — підтвердив очільник Чернівців Роман Клічук

За словами спікерів для ефективного управління містом важлива довіра містян і налагоджений діалог з громадськістю.

«Прозорість — це про зрозумілі правила гри для всіх: і для бізнесу, і для інвесторів, і для платників податків. Довіра зараз один зі стовпів нашого виживання. Ми маємо створити такі умови в громаді, щоб послухали мене, а не якийсь канал рф, де на фейки витрачається 8 млн доларів щорічно. Щоб мій голос був остаточний, мені треба працювати кожного дня бути на зв'язку і в комунікації з мешканцями міста», — зауважила Регіна Харченко.

Роман Клічук також наголосив на важливості постійного діалогу з мешканцями, щоб краще розуміти їхні потреби — як під час особистих зустрічей, так і через соціальні мережі.

Цього року нові індикатори в оцінювання підсвітили певні закономірності  показали, що не всі міста аналізують потреби громадян і своєчасно відповідають на актуальні виклики. Так деякі минулорічні лідери понизили свій рівень прозорості, оскільки фокусувалися винятково на передніх рекомендаціях програми, але при цьому забували аналізувати реальний стан речей. 

«Важливим є реальна взаємодія з громадянами, а не формальна “для галочки”. Якщо дійсно є усвідомлення того, як можна залучати активну громадськість і використовувати потенціал цієї колаборації, то є і системні результати», — резюмувала Анастасія Мазурок.

Представникам місцевої влади потрібно системно працювати над підвищенням рівня прозорості, мати сміливість впроваджувати нові практики врядування та налагоджувати безперервну комунікацію з мешканцями, щоб побудувати довірливі відносини. Саме за таких умов наші міста будуть стійкими до нових викликів і привабливими для інвесторів та міжнародних партнерів, що важливо для майбутньої відбудови і євроінтеграції.

Інші новини