Програма «Прозорі міста» перевірила, чи мають міські ради затверджений Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних. З’ясувалось, що у Броварах, Нововолинську, Обухові, Одесі, Полтаві, Синельниковому, Сумах, Хмільнику, Хусті, Чернівцях та Черкасах він відсутній. Ще у семи міст наявність підтвердити не вдалося.
Чому містам потрібен Перелік наборів даних?
У грудні команда програми «Прозорі міста» розпочне дослідження «Open Data Pulse: рейтинг українських міст». У 80 містах аналітики будуть оцінювати кількість, якість і вплив обов’язкових наборів відкритих даних, які публікує міська рада, її виконавчі органи, комунальні підприємства та організації. Також програма планує перевірити відповідні документи органів місцевого самоврядування, які регламентують сферу відкритих даних.
Щоб місто посіло гідне місце в Рейтингу, міським радам необхідно мати внутрішній розпорядчий документ із затвердженим Переліком наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних. У ньому також зазначаються частота їхнього оновлення та відповідальні за це розпорядники інформації. Саме цей узагальнений Перелік дає уявлення про те, які основні зобов'язання взяв на себе муніципалітет у сфері публікації відкритих даних.
Зауважимо, що під час дослідження аналітики будуть оцінювати лише набори, які входять до зведеного Переліку. Якщо документом визначено, що за публікацію обовʼязкового до оприлюднення набору відповідають конкретні розпорядники чи міська рада загалом, то оцінюватимуться саме ці дані. Якщо місто не має такого внутрішнього документа, аналітики не зможуть оцінити його за двома ключовими розділами. У результаті місто втратить до 65 балів зі 100 можливих, що суттєво вплине на його позицію в рейтингу.
Водночас цей документ важливий не лише для дослідження, але й для ефективнішої організації робочих процесів у міських радах. Завдяки такому переліку ОМС зможуть упорядкувати відомості про наявні набори даних і відповідальних розпорядників, перевірити, чи сформовані всі набори із Постанови Кабінету Міністрів №835, оптимізувати частоту оновлення даних та значно спростити контроль за оприлюдненням інформації.
Яка ситуація з Переліком у містах?
Програма «Прозорі міста» перевірила наявність переліків і з’ясувала, що серед 80 муніципалітетів вони є у 62. У Боярці він був погоджений рішенням виконкому у 2018 році. Ще 18 міст (Білгород-Дністровський, Бориспіль, Буча, Васильків, Вишневе, Житомир, Звягель, Кременчук, Конотоп, Львів, Миргород, Нетішин, Ніжин, Охтирка, Прилуки, Рівне, Ромни, Чорноморськ) погодили Переліки у 2019–2020 роках. За цей час Постанова КМУ України № 835 неодноразово змінювалася, а тому розпорядчі документи цих міст частково втратили свою актуальність.
Тільки 22 міста актуалізували переліки у 2024 році. Останнім це зробив Київ, де 9 вересня затвердили Тимчасовий порядок взаємодії під час оприлюднення інформації у формі відкритих даних Київською міською та районними державними адміністраціями. Відтепер на Єдиному державному вебпорталі набори відкритих даних усіх структурних підрозділів столичної влади оприлюднюватимуться від імені єдиного розпорядника – Київської міської державної адміністрації.
Водночас 11 міст – Бровари, Нововолинськ, Обухів, Одеса, Полтава, Синельникове, Суми, Хмільник, Хуст, Чернівці, Черкаси – поки не мають єдиного для муніципалітету переліку. Ситуація у 7 містах залишилась невизначеною (Жовті Води, Ізмаїл, Кам'янець-Подільський, Костопіль, Олександрія, Старокостянтинів, Шепетівка), оскільки на сайтах міськрад були відсутні відповідні документі, а ОМС не надали вичерпної відповіді на запити.
Із 62 муніципалітетів, в яких є переліки, в 52 зазначена відповідальність за оприлюднення конкретних розпорядників інформації. 40 ОМС поширили в переліках вкрай важливу інформацію про періодичність оновлення наборів.
Програма надіслала листи міським радам і тепер публічно звертається до муніципалітетів, які все ще працюють над узгодженням зведеного Переліку. Ми закликаємо до грудня 2024 року затвердити документ. Це допоможе не лише гідно представити себе в Рейтингу Open Data Pulse, але й налагодити внутрішню сталу систему у цій зоні відповідальності ОМС.
Нагадаємо, аналітична команда програми «Прозорі міста» у найближчі тижні презентує Методологію рейтингування міст за рівнем оприлюднення та оновлення відкритих даних. А наступної весни представить результати першого пілотного дослідження «Open Data Pulse: рейтинг українських міст».
Методологія підготовлена за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер у реалізації проєкту — Transparency International Ukraine.