19 травня 2025, в 12:00
Чернівці, Вінниця та Луцьк очолили Рейтинг прозорості міст України — TI Ukraine

Статус «прозорого міста» зберегли Мукачево та Львів. Водночас Дніпро та Дрогобич втратили свої лідерські позиції та стали «частково прозорими». 

Такі дані оприлюднила програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine у вже 8-му дослідженні роботи 100 міських рад з 21 області. 

У 2024 році прозорими стали 5 міст. Вперше з початку повномасштабного вторгнення – Чернівці, Вінниця, Луцьк, а також лідери 2023 року – Мукачево та Львів. Статус «частково прозорих» отримали 22 міста, решта 72 не досягли позначки у 50 балів, тому залишись у категорії «непрозорі».

Лідер рейтингу – місто Чернівці – отримало 84,5 бала зі 100, продемонструвавши суттєвий прогрес у 27 відсоткових пунктів (далі – в.п.). Другу сходинку посіла Вінниця з 81 балом, а на третьому місці — Луцьк, який також продемонстрував значну позитивну динаміку (20,7 в.п.) і набрав 76 балів.

У десятку найкращих увійшли сім обласних центрів та три інших міста. Крім 5 прозорих міст, це частково прозорі Біла Церква (69 балів), Миколаїв (68 балів), Кропивницький (67,5 балів), Дрогобич (66 балів) та Хмельницький (64,5 балів).

Найслабшими цього року виявилися Конотоп (11 балів), Могилів-Подільський (15,5 балів), Золочів (16 балів), Хуст (16,5 балів), Білгород-Дністровський (17,5 балів), Південне і Вишневе (по 19,5 балів), Самар (21,5 балів), Глухів та Ізмаїл (по 22,5 бали). Половина цих міст вперше взяла участь у дослідженні прозорості, інші п’ять – вже мали такий досвід.

Середній рівень прозорості 100 міст — 41,6%. Міста, які показували високі результати у попередні роки, часто продовжували рухатись до збільшення прозорості і в 2024 році. 7 міст підвищили категорію: Вінниця, Луцьк, Чернівці, Вараш, Запоріжжя, Коломия, Славута. За рік 37 міських рад покращили свою прозорість на 10% і більше. Хоча були й ті, що стали менш прозорими: Дніпро та Дрогобич втратили статус «прозорих», а Бердичів, Ковель, Одеса та Шостка – статус «частково прозорих». 

Водночас середній рівень прозорості «прифронтових»* міст вище за загальний і сягає 43,9%. Такі дані вкотре доказують, що близькість до фронту не перешкоджає місту розвиватись і підвищувати прозорість. Лідером серед цих муніципалітетів став Миколаїв, який суттєво покращив свої результати, набрав 68 балів і посів 7 місце у рейтингу. Запоріжжя ж продемонструвало найпомітніший прогрес серед усіх досліджуваних міст, отримавши 63 бали та піднявшись на 12-те місце в рейтингу завдяки покращенню показників на 27,3 відсоткових пункти, якщо порівняти з 2023 роком. 

Загалом в оцінюванні найбільш представленими були Київська (12 міст), Дніпропетровська та Львівська області (по 10 міст з кожної). При цьому 11 муніципалітетів Київщини та по 7 Дніпропетровщини та Львівщини отримали статус «непрозорих».

«Наші дані за 8 років дослідження підтвердили – ніщо так не впливає на рівень прозорості, як наявність політичної волі та системна робота над покращенням якості життя у містах. Навіть кількість повітряних тривог не корелює з рівнем прозорості. Секрет успіху – лідер, команда та бажання змінювати свою громаду», – зазначив виконавчий директор TI Ukraine Андрій Боровик.

Результати дослідження роботи міських рад за 8 років доводять, що слабші у прозорості міські ради демонструють і загалом нижчу сталість і стійкість, важче долають виклики війни. 

Серед сфер найбільше повних виконань міста продемонстрували в індикаторах, пов’язаних з відкритістю (43,6%), взаємодією з громадськістю (41,7%) та реагуванням на виклики війни (39,6%). 

Найбільше оцінок «не виконується» — у сферах послуг громадянам (67%), комунального майна та землі (61,1%), кадрової політики та доброчесності (60,3%).

Нагадаємо, у межах підготовки Рейтингу прозорості 2024 програма «Прозорі міста» вперше в історії оцінювання ухвалила рішення не надавати місця та статусу місту. Причина – свідома підміна публікацій на офіційному сайті Тернопільської міськради, надання неправдивої інформації, подальше невизнання власних помилок і неприйнятна комунікація цього питання.

* Міст, що мають статус територій можливих бойових дій.

Дослідження підготовлене в рамках програми з інституційної розбудови Transparency International Ukraine, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції, а також за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) — антикорупційної програми, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується урядом Данії. 

Результати, викладені у дослідженні, можуть не відповідати поглядам ЄС, урядів Швеції та Данії, і є виключною відповідальністю авторів.

 Transparency International Ukraine акредитований представник глобального руху Transparency International. З 2012 року TI Ukraine допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах. 

ТІ Ukraine започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» в 2017 році. Її мета — побудувати конструктивний і належний діалог між містянами, місцевою владою та урядом для якісного муніципального управління, розвитку міст і ефективного відновлення. Протягом 2017–2022 років програма щорічно формувала Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Після повномасштабного вторгнення програма провела два адаптованих до воєнного часу дослідження стану муніципальної прозорості. У 2024 році програма повернулася до формування Рейтингу прозорості 100 міст та запустила нове дослідження «Open Data Pulse: рейтинг українських міст». Програма розробляє якісну аналітику щодо різних аспектів взаємодії влади та громадян, прозорості та підзвітності в містах України. Зокрема йдеться про процеси деколонізації, житлову політику тощо.

Інші новини