08 травня 2025, в 12:00
Тернопіль не отримає статусу «прозорого міста» – маніпулював інформацією на своєму сайті

Програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine вперше в історії оцінювання ухвалила рішення не надавати місця та статусу місту у Рейтингу прозорості 2024. Причина свідома підміна публікацій на офіційному сайті Тернопільської міськради та надання неправдивої інформації.

У межах підготовки двох окремих досліджень аналітична команда виявила, що в офіційних відповідях Тернопільської міської ради на запити організації містяться сфальсифіковані дані. Зокрема, для оцінки міста в рейтингу Open Data Pulse міська рада надала посилання на фейкову новину про проведення хакатону, якого насправді не було.

 

 

У межах Рейтингу прозорості 100 міст 2024 було виявлено ще декілька маніпуляцій: за вказаними посиланнями на матеріали про навчання посадовців раніше містилися тексти про дозвілля літніх людей. Перевірка через Wayback Machine підтвердила – тексти у старих публікаціях були підмінені, ймовірно, щоб підвищити результати у рейтингу.

У відповідь на запит програми Тернопільська міська рада визнала «неналежний контроль» та «подання некоректних посилань», однак не зізналася у фальсифікаціях, не провела повноцінного внутрішнього розслідування, не визначила винних і не запропонувала заходів для недопущення таких порушень у майбутньому. Обмежилась «нарадою» та вказівками «дотримуватись трудової дисципліни».

 

Принципова позиція Transparency International Ukraine – прозорість не можна імітувати. Надання завідомо недостовірної інформації, зокрема, на офіційних джерелах, є порушенням чинного законодавства та етичних норм публічного врядування, що зрештою дискредитує саму ідею публічної звітності.

Такі ситуації неприпустимі. Задля уникнення подібного ОМС повинні розбудовувати потужні і незалежні системи внутрішнього контролю. А парламент має нарешті ухвалити законодавство, яке забезпечить належний і домірний нагляд за законністю в діяльності органів місцевого самоврядування. На жаль, Тернопільська міська рада проявила себе як доволі квола інституція і її дії радше можна пояснити усвідомленим (політичним?) рішенням підтримувати фальсифікації задля високих позицій у дослідженнях.

«Прозорість це не про цифри в таблиці. Це про доброчесність, довіру та відповідальність за публічне слово. Ми не прагнемо «карати» органи місцевого самоврядування, ми прагнемо захищати принципи належного врядування та допомагати будувати стійкі та сталі системи. Ми публічно відстоюємо межу – маніпуляції на сайтах міських рад і задля позицій у рейтингах недопустимі. І жодні попередні здобутки цього не перекреслять», – зазначив виконавчий директор ТІ Ukraine Андрій Боровик.

Аналітична команда дослідила й інші міста на предмет схожих порушень, посилила методологію перевірки та запровадить серйозні зміни у підходах до оцінювання, щоб унеможливити можливість подібних ситуацій у майбутньому.

Нагадаємо, що презентація результатів Рейтингу прозорості-2024 відбудеться 19 травня. Дізнатися подробиці річного дослідження можна буде на майданчиках «Прозорих міст» та Transparency International Ukraine.

Інші новини