22 липня 2025, в 13:46
30 мерів проігнорували закон та не звітували перед громадою

Із сотні міських голів 70 прозвітували за 2024 рік, і лише 24 з них — публічно, з відповідями на запитання містян. І тільки 13 очільників міст розповіли про свою роботу з дотриманням найкращих практик  прозорості. Решта опублікували текст або відеозапис без взаємодії з мешканцями. Такими є результати перевірки програми «Прозорі міста» станом на кінець червня 2025 року.

За минулий рік прозвітували 70 міських голів зі 100 досліджуваних міст. Із них 19 звітів були оприлюднені наприкінці 2024-го, і 51 — упродовж першого півріччя 2025 року. Проте тільки 30 міських рад оприлюднили анонс звіту щонайменше за день до його презентації. Ще гірша ситуація із залученням громадськості — тільки у 24 містах містяни мали змогу поставити запитання до міського голови. У 33 містах оприлюднили відеозаписи звітів, решта мерів обмежилася публікацією текстового звіту на сайті міської ради.  

Не проінформували містян про свою діяльність у жодному форматі30 лідерів громад, чим порушили законодавство, яке зобов’язує звітувати двічі на рік.

Із 100 перевірених громад, тільки у 13 звіти мерів відповідають вдалим практикам прозорості: завчасно опублікували анонс звіту, залучили мешканців, провели онлайн-трансляцію, оприлюднили відеозапис та опублікували розгорнутий текстовий звіт. Серед успішних кейсів Борислав, Броди, Володимир, Дрогобич, Звягель, Коломия, Луцьк, Полтава, Рівне, Стрий, Умань, Чернівці та Чортків.

Серед 20 обласних центрів звітування відбулося в 15. Не підсумували результати роботи очільники Києва, Сум, Ужгорода, Житомира та Харкова. Публічні звіти з відеозаписом або трансляцією провели 10 мерів, але можливість поставити запитання мали мешканці лише в шести обласних центрах: Дніпрі, Івано-Франківську, Луцьку, Полтаві, Рівному та Чернівцях.

Міські голови Хмельницького та Черкас провели телеефіри у локальних медіа, що позбавило громадян можливості взяти участь в прямому діалозі з владою. Мер столиці також не показав вдалого прикладу — замість повноцінного узагальненого звіту оприлюднені лише фрагментарні повідомлення про діяльність за окремими напрямками. 

«На жаль, мало міських очільників розуміють значимість відкритого діалогу зі своїми мешканцями і звітують так, ніби ця процедура – чиста формальність. Вплинути на ситуацію можуть проактивність громадян і зміни в законодавстві: встановлення конкретних строків та формату звітування і відповідальність за порушення. Тоді б напевне міські голови не мали альтернативи та звітували перед тими, хто привів їх у владні крісла», — зазначила керівниця програми «Прозорі міста» Олеся Коваль. 

Публічне звітування — це не просто формальність, а можливість для мешканців оцінити роботу мера, поставити запитання і вплинути на пріоритети громади. Водночас для влади це ефективний інструмент почути жителів, врахувати їхню думку при прийнятті рішень і формуванні політик, а також посилити довіру до власних рішень і роботи. І допоки законодавство не буде змінене належним чином, саме активна позиція містян — запити, участь у зустрічах, вимоги до прозорості — може зробити звіти реальним інструментом підзвітності, а не «для галочки».

Інші новини