Програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine презентує методологію рейтингування 80 міст за рівнем оприлюднення відкритих даних для щорічного дослідження Open Data Pulse 2024.
Ця ініціатива покликана підвищити прозорість і підзвітність органів місцевого самоврядування, зменшити простір для зловживань і корупції, збільшуючи кількість та якість відкритих даних. Рейтингування міст допоможе визначити, наскільки активно муніципалітети використовують відкриті дані в управлінні, ухваленні рішень, створенні сервісів для повсякденного життя громадян, належної відбудови та відновлення.
«Партнерство DTA та TI Ukraine об'єднує експертизу розвитку сфери відкритих даних та досвід оцінювання прозорості міст. Розроблена методологія дозволить вперше в Україні системно оцінити роботу міст з відкритими даними, виявити актуальні виклики та допомогти муніципалітетам впроваджувати ефективні рішення на основі даних», — зазначила керівниця напрямку відкритих даних проєкту «Підтримка цифрової трансформації» Надія Конащук.
«Відкриті дані допомагають місцевій владі ухвалювати ефективніші управлінські рішення, бізнесу – розвиватися, а містянам – отримувати якісніші послуги, що полегшують щоденне життя. Завдяки пілотному дослідженню Open Data Pulse ми зможемо оцінити реальний стан справ у сфері на локальному рівні у 2024 році та визначити напрями для подальшого розвитку», — пояснює керівниця програми «Прозорі міста» Олеся Коваль.
Оцінювання охопить 80 міст з 18 областей України. Не увійдуть у дослідження окуповані ворогом міста або ті, де точаться бойові дії. Деякі муніципалітети Харківської, Запорізької та Миколаївської областей аналітики перевірять окремо, однак у рейтинг вони включені не будуть.
Проводитиметься дослідження за 35 індикаторами, які оцінюватимуть:
- політику відкритих даних – нормативно-правову базу, в межах якої діє міська рада, наявність Порталу відкритих даних міста та наповненість сторінки про відкриті дані на офіційному сайті міськради;
- оприлюднення відкритих даних – наявність наборів, які входять до затвердженого муніципалітетом Переліку та підлягають обов'язковому оприлюдненню згідно з Положенням;
- якість відкритих даних – якість кожного ресурсу вчасно оновленого згідно з паспортом структурованого набору даних, публікація якого визначена Положенням і Переліком;
- вплив відкритих даних – подальше використання наборів даних в різноманітних сервісах, популяризацію міськрадами своїх ініціатив у сфері застосування відкритих даних та залучення громадськості до їхнього оприлюднення.
Аналітики будуть перевіряти набори даних, опубліковані на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних, порталах області або міста.
Програма почне надсилати опитувальники міським радам та збирати дані для дослідження уже у грудні. Безпосереднє оцінювання міст відбуватиметься впродовж січня-березня 2025 року. Презентацію пілотного дослідження запланована на весну 2025 року.
Методологія підготовлена за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер у реалізації проєкту — Transparency International Ukraine.
Transparency International Ukraine — акредитований представник глобального руху Transparency International. З 2012 року TI Ukraine допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах.
ТІ Ukraine започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» в 2017 році. Її мета — побудувати конструктивний і належний діалог між містянами, місцевою владою та урядом для якісного муніципального управління, розвитку міст і ефективного відновлення. Протягом 2017—2022 років програма щорічно формувала Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Після повномасштабного вторгнення програма провела два адаптованих до воєнного часу дослідження стану муніципальної прозорості. У 2024 році програма повернулася до формування Рейтингу прозорості 100 міст та запустила нове дослідження «Open Data Pulse: рейтинг українських міст».
Програма розробляє якісну аналітику щодо різних аспектів взаємодії влади та громадян, прозорості та підзвітності в містах України. Зокрема йдеться про процеси деколонізації, житлову політику тощо.