25 листопада 2024, в 11:08
Міські ради мають захищати інструменти місцевої демократії, а не обмежувати їх

Дніпровська міська рада планує затвердити нове положення про розгляд місцевих ініціатив. TI Ukraine виявила в ньому низку ризиків, що ускладнюють залучення громади до прийняття рішень. 

Положення про порядок внесення та розгляду місцевої ініціативи охоплює цілу низку питань, які можуть суттєво затягнути чи повністю заморозити можливості для дніпрян подавати громадські ініціативи та брати участь у їхньому розгляді. Так, у документі визначена надмірна кількість осіб, які повинні бути в ініціативній групі (від 250), брати участь в голосуванні офлайн (від 125), а також ускладнена процедура подачі та погодження такої пропозиції. 

Саме тому програма «Прозорі міста» TI Ukraine закликає Дніпровську міську раду відкласти затвердження цього Положення і доопрацювати його, враховуючи інтереси громади.

Ми переконані, що в оновленій версії документа автори мають врахувати такі рекомендації.

  • Знизити кількісний склад ініціативної групи зі 250 до 10 осіб і спростити запуск процедури. Немає обґрунтованої потреби залучати на етапі підготовки надмірну кількість громадян. А замість збору особистих підписів під повідомленням про намір внести ініціативу (125+ осіб) достатньо повідомити міську раду про старт збору підписів на підтримку ініціативи. Приклад Львова, Хмельницького, Звягеля.
  • Трансформувати вимоги до підтримки таких ініціатив. На сьогодні у проєкті положення ідеться про 250 підписантів, які мають особисто бути присутніми на зборах й одноголосно підтримати ініціативу. Тому необхідно передбачити можливість збирати підписи без проведення зборів або онлайн. З огляду на кількість населення у Дніпрі, 700-800 підписів, наданих в електронній формі, має бути достатньо. Приклад Києва.
  • Внести зміни в статут територіальної громади міста для гармонізації нормативно-правових актів і убезпечення від подальших ризикованих змін у сфері. На сьогодні у Статуті діє норма про те, що з місцевою ініціативою можуть виступити ініціативні групи, сформовані з членів територіальної громади чисельністю не менше 250 осіб.
  • Надати можливість авторам ініціативи взаємодіяти з депутатськими комісіями і виступати під час розгляду питань на сесії міської ради. У Порядку відсутня пряма можливість для авторів ініціативи виступити під час розгляду питання на засіданні ради, тому це варто прямо передбачити в документі. Також необхідно забезпечити розгляд громадських ініціатив з доповідями їх ініціаторів у постійних депутатських комісіях. Це допоможе посилити голос експертів, підвищити прозорість процесу та збільшити шанси на прийняття ініціатив. Приклад Вінниці, Івано-Франківська та Василькова.
  • Міській раді необхідно підготувати форми і шаблони для документів, а також організувати процес якісного консультування під час підготовки та доопрацювання проєкту рішення. Так громадяни матимуть змогу надати якісні документи та реалізувати необхідні для суспільства зміни. Приклад Києва.

Нагадаємо, що місцева ініціатива – це форма участі громади у вирішенні питань на рівні місцевого самоврядування. Така можливість для громади долучатися до прийняття рішень передбачена у Законі «Про місцеве самоврядування в Україні», і тому вона має бути пропрацьована якісно не тільки Дніпром, але й іншими українськими містами. 

Тож ми закликаємо депутатів Дніпровської міської ради доопрацювати документ, оскільки запропонований механізм виглядає як спроба штучно заблокувати використання інструментів місцевої демократії. 

Інші новини