9 липня програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine презентувала результати Рейтингу прозорості для міст Житомирської області. Найвищий результат в області продемонстрував Коростень, який посів 19-те місце у загальному рейтингу і отримав 57,5 балів.
У Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України за 2024 рік Житомирщину представили чотири міста — Житомир, Бердичів, Звягель і Коростень. У середньому вони набрали 47,4% — це більше, ніж загальноукраїнський показник (41,6%) і посіли 7-е місце серед 21 регіону України.
Лідирує в області Коростень, який єдиний з чотирьох міст області за рік підвищив свій рівень прозорості. Житомир опинився на другому місці, але продемонстрував найбільший регрес серед усіх досліджуваних міст області.
Під час дискусії з представниками міських рад Житомира, Коростеня та місцевих громадських організацій обговорили, наскільки відкритою до містян є місцева влада, які нові виклики доводилось долати громадам від початку повномасштабного вторгнення та труднощі з впровадженням прозорих практик управління.
«Прозорість — це не формальність, а дієвий інструмент, який допомагає містам адаптуватися до змін, підсилює їхню стійкість і підвищує ефективність управління, особливо в умовах війни. Тому прозорість має стати частиною процесів і внутрішньої культури кожного міста», — зазначила заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.
Учасників заходу також цікавило чимало питань щодо вдалих практик прозорості під час воєнного стану, зокрема про ухвалені рішення щодо надання компенсацій за пошкоджені або знищені об'єкти нерухомого майна. Минулого року дослідники відзначили 13 муніципалітетів, які оприлюднили повну інформацію про кількість розглянутих заяв та ухвалених рішень; документи рішень; суми компенсацій. Серед них й міста зі статусом територій можливих бойових дій – Запоріжжя, Златопіль, Охтирка та Суми. Такі приклади демонструють, що навіть у містах, наближених до фронту можна публікувати необхідні дані, дотримуючись безпекових вимог.
Також учасники дискусії окреслили проблемні сфери, на які міським радам потрібно звернути додаткову увагу, та план дій для підвищення рівня прозорості та відкритості у містах.
«Після публікації дослідження ми зібрали спеціалістів, обговорили проблемні питання і поставили завдання, що потрібно зробити, щоб все запрацювало. Ви нам акцентуєте увагу на моменти, які потрібно допрацювати, щоб була доступність, інклюзивність для людей, ви надаєте напрямки, куди слід рухатися», — відзначив користь Рейтингу прозорості Володимир Стужук, начальник управління економіки Коростенської міської ради.
«Ми зрозуміли, що потрібно перебудовувати політики всередині міської ради з питань оприлюднення інформації, відкритих даних тощо. Для цього нам потрібно прийняти певні нормативно-правові акти, навчити кадри, але ми готові до цих змін. Політична воля є і вимога до нас — маємо бути в п’ятірці!», — підсумував Сергій Яцик, радник Житомирського міського голови з питань публічності та запобігання корупції.
Нагадаємо, у травні «Прозорі міста» представили результати Рейтингу прозорості 100 міст. Це масштабний аудит того, наскільки місцева влада дотримується принципів відкритості, законності й діалогу з громадою. Також експерти програми докладно оцінили Житомир та сформували покрові рекомендації для підвищення його рівня прозорості.
Захід відбувся за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) – провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.