28 листопада 2024, в 10:32
Рейтинг прозорості 100 міст повертається – презентована оновлена методологія

Програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine опублікувала суттєво оновлену методологію вимірювання прозорості у 100 містах України. Це дослідження стане черговим кроком до підвищення відкритості, підзвітності місцевої влади та залучення громадян до прийняття рішень на місцевому рівні.

Аналітики перевірять міські ради з 21 області за 70 індикаторами у 7 сферах. Програма не оцінюватиме міста на окупованих територіях, у зонах активних бойових дій, а також ті, де створено військові адміністрації з розширеними повноваженнями. Водночас досліджуватиме Київ, Вараш, Нетішин, Суми та Чернігів, бо попри утворення там МВА, міські ради продовжують виконувати свої функції.

«Відкритість міської ради, її підзвітність і спроможність залучати громадян до співуправління в місті – надзвичайно важливі для побудови чесного і дорослого діалогу між владою та суспільством. Зараз українці як ніколи потребують зрілого партнерства з тими, кому вони делегували повноваження та по суті довірили частину свого життя», – пояснила керівниця програми «Прозорі міста» Олеся Коваль.

Цього року методологія зазнала суттєвої трансформації. Серед основних чинників – зміни у законодавстві, євроінтеграційні процеси, продовження воєнного стану та посилення вимог активного кластеру до влади, зокрема на місцях. 

  • Дослідження охоплює 7 важливих напрямів: відкритість, бюджет і закупівлі, комунальне майно, взаємодія з громадськістю, кадрова політика та доброчесність, послуги громадянам, реагування на виклики війни.
  • У методологію вимірювання прозорості було додано більше 20 індикаторів, що стосуються стратегічних документів і програм, відбудови, взаємодії з ветеранами та переселенцями, енергоефективності тощо. 
  • Частина критеріїв буде зарахована навіть за умови виконання онлайн, оскільки безпека і громадян, і представників міських рад має залишатися в пріоритеті.
  • З’явилися альтернативні індикатори для міст, які не можуть через виклики війни виконати основні вимоги дослідників. Ідеться, наприклад, про міста, де Міністерство цифрової трансформації тимчасово вилучило з публічного доступу набори відкритих даних. Або де немає необхідності створювати комісії щодо надання компенсацій за пошкоджене або знищене майно.

Нагадаємо, 29 жовтня програма провела краш-тест оновленої методології за участі 36 міських рад, представників громадських і міжнародних організацій. У грудні програма планує розіслати міським радам опитувальники та розпочати перевірку міст, а навесні 2025 року – представити результати Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України.

 

**  Увага, внесено виправлення в колонку «Рівень виконання та оцінка в балах».

 

Ця методологія підготовлена в рамках програми з інституційної розбудови Transparency International Ukraine, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/упорядницям цього видання і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядниці видання.

 

Transparency International Ukraine — акредитований представник глобального руху Transparency International. З 2012 року TI Ukraine допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах.

ТІ Ukraine започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» в 2017 році. Її мета — побудувати конструктивний і належний діалог між містянами, місцевою владою та урядом для якісного муніципального управління, розвитку міст і ефективного відновлення. Протягом 2017—2022 років програма щорічно формувала Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Після повномасштабного вторгнення програма провела два адаптованих до воєнного часу дослідження стану муніципальної прозорості. У 2024 році програма повернулася до формування Рейтингу прозорості 100 міст та запустила нове дослідження «Open Data Pulse: рейтинг українських міст».

Програма розробляє якісну аналітику щодо різних аспектів взаємодії влади та громадян, прозорості та підзвітності в містах України. Зокрема йдеться про процеси деколонізації, житлову політику тощо.

Інші новини