Протягом третього року великої війни наша команда продовжила працювати над дослідженнями у сфері місцевого самоврядування, підвищенням прозорості та підзвітності муніципалітетів та наснажувала міста впроваджувати найкращі практики управління.
Ми робимо це задля побудови конструктивного і належного діалогу між містянами, місцевою владою та урядом для якісного муніципального управління, розвитку міст і ефективного відновлення.
Прозорість і підзвітність міських рад
Навесні наша команда презентувала масштабне дослідження прозорості 80 міських рад в умовах війни. Наші аналітики перевірили 80 міст на 4000 індикаторів. За результатами оцінювання статус «прозорих» отримали 5 міст — Дніпро, Дрогобич, Львів, Мукачево і Тернопіль. Попри виклики війни, муніципалітетам вдалося здійснити певний прогрес у 2023 році, але більшість все ще залишилися непрозорими — 65%. Серед 70 міських рад, які брали участь у дослідженнях 2022 та 2023 років, 30 – покращили свої рівні прозорості на 5% і більше.
«Ми бачимо стриманий оптимізм і стриманий прогрес. При цьому є багато питань і викликів, в яких ми існуємо, але ми віримо, що прозорість є надзвичайно важливою, попри війну і всі ті обставини в яких ми зараз живемо. Ми маємо покращувати своє життя і умови функціонування міста, відповідно це залежить від кожного з нас», — зазначила під час презентації результатів заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine з операційної діяльності Анастасія Мазурок.
Другий великий продукт програми – суттєво трансформована методологія: повернення Рейтингу прозорості 100 міст. Ми переглянули сфери та критерії оцінювання, збільшили кількість індикаторів, відновили публічне нарахування балів і переглянули перелік міст (частина колись досліджуваних міст окупована, знищена, територія активних бойових дій або там діють міські військові адміністрації з розширеними повноваженнями). Тож тепер аналітики перевірятимуть 100 муніципалітетів з 21 області за 70 індикаторами у 7 сферах.
Щоб отримати гідну методологію високої якості, ми залучили до обговорення майже 40 міських рад і низку експертів зі сфери.
Відкриті дані у місцевому самоврядуванні
У 2024-му програма розпочала новий великий 5-річний проєкт і разом з Міністерством цифрової трансформації та західними партнерами запустила інноваційний Рейтинг Open Data Pulse – дослідження рівня публікації відкритих даних у 80 українських містах з 18 областей.
Восени наша команда представила методологію, за якою аналітики будуть формувати Рейтинг Open Data Pulse . Щоб розробити максимально якісну методологію оцінювання, ми провели низку обговорень з представниками міст та фахівцями зі сфери відкритих даних, зокрема на комунікаційній платформі Data+. Загалом нам вдалося залучити понад 50 представників міських рад і більш як 10 незалежних експертів.
«Вже на етапі розробки методології ми виявили низку проблем у сфері відкритих даних, з якими розпочали роботу. Віримо, що і тут наша аналітика та подальша адвокація зможуть вплинути на національний і регіональний рівні, змінити законодавство та нормативку, покращити ефективність управління в ОМС і підвищити якість життя мешканців», – зазначила керівниця програми Олеся Коваль.
Окремі дослідження та аналітики
Крім прозорості та відкритих даних, наша програма вивчала процеси деколонізації на рівні ОМС. Аналітики проаналізували дерусифікацію назв у період із березня 2022 року по 28 травня 2024 року. За цей час 83 досліджувані муніципалітети перейменували 7,8 тис. топонімів. Серед міст з найбільшою кількістю перейменувань – Кривий Ріг, Харків, Дніпро, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Краматорськ, Кам’янське, Полтава та Одеса.
Також у 2024-му ми досліджували, як міста використовують цифрову екосистему для підзвітного управління відновленням DREAM. З’ясували, що 67 з 80 досліджуваних міст мали ініційовані проєкти у системі станом на 1 травня 2024 року. Загалом на територіях громад планували реалізувати 1309 проєктів із загальним бюджетом 79,95 млрд грн. Найбільша кількість проєктів була запланована у Ірпінської, Харківської та Миколаївської громадах.
Окремо аналітики «Прозорих міст» перевірили, хто з міських голів відзвітував у 2023 році, наскільки відкритою була діяльність міських рад і постійних комісій та як працювали комісії з розгляду питань щодо компенсації за пошкоджене чи знищене майно. А ще – бюджети участі.
Посилення спроможностей і співпраця з містами
Водночас ми продовжили пропонувати нові можливості для професійного зростання та поглиблення знань у питаннях прозорості та підзвітності органам місцевого самоврядування. У партнерстві з ТІ Lithuania організували для представниць з міських рад Березного, Житомира, Коростеня, Львова і Мукачева поїздку на навчання у Transparency School on Integrity у Вільнюсі. Там фахівці ОМС заглиблювалися у світ боротьби з корупцією на Міжнародній антикорупційній конференції та вивчали практичні аспекти завдяки інтенсивній програмі в самій Антикорупційній школі.
Протягом цього року наша команда провела понад 30 консультацій з представниками міст, а також надала індивідуальні рекомендації з конкретними кроками, як підвищити прозорість управління.
Незважаючи на пророблену роботу, попереду – ще багато викликів і тяжкої праці. Ми віримо, що прозорість і підзвітність на місцевому рівні, залучення громадськості до прийняття рішень – необхідні на шляху до європейського майбутнього і нашого сьогодення. Ми як команда готуємося до нових етапів, щоб якісно допомагати міським радам відповідати сучасним стандартам, покращувати взаємодію влади та мешканців міст і спільно рухатися уперед.
Вдячні членам команди, експертам, міським радам, громадським і міжнародним організаціям, що допомагають розбудовувати спроможність міст і робити їх ближчими до мешканців.